фото:Tetiana Dzhafarova/AFP/Getty Images
Президент України Володимир Зеленський заявив про своє бажання зустрітися з екс-президентом США Дональдом Трампом у Ватикані під час похорон Папи Римського Франциска
Ідея такої зустрічі лунає на тлі важливих геополітичних переговорів і дедалі активніших російських атак.
Заклик до зустрічі з Трампом не випадковий — саме він активно просуває ідею досягнення миру в Україні, однак у характерно ультимативній формі
Нещодавно Трамп заявив, що США можуть вийти з процесу врегулювання конфлікту, якщо найближчим часом не буде досягнуто угоди.
Зеленський намагається втримати Вашингтон у переговорному процесі, водночас демонструючи відкритість до компромісів, але не до капітуляції.
На брифінгу в Києві 22 квітня Зеленський підтвердив участь української делегації в переговорах у Лондоні, які заплановані на середу
Йдеться про продовження дискусій, які почалися в Парижі, — США, Україна та союзники обговорюють припинення вогню та можливу мирну угоду з Росією.
«Ми готові обговорювати безумовне або часткове припинення вогню»,
— сказав Зеленський.
Водночас він висловив недовіру до позиції Москви:
«Росія затягує процес, щоб виснажити терпіння Заходу. Вони бояться прямих переговорів, особливо якщо там буде Америка»,
— заявив він.
За інформацією Bloomberg, Сполучені Штати готові піти на зниження санкційного тиску на Росію, а також визнати контроль Москви над Кримом в обмін на досягнення миру
Ці умови викликають занепокоєння в Києві.
Зеленський чітко дав зрозуміти, що Україна не визнає окупацію Криму, яка відбулася у 2014 році.
Поки тривають дипломатичні маневри, ситуація на полі бою лише загострюється.
Російські атаки на схід і південь України досягли рівня, що передував Великодню. За даними української армії, Запоріжжя, Одеса та Харків були атаковані безпілотниками — понад 50 поранених і щонайменше один загиблий.
Це сталося лише через день після того, як Зеленський запропонував 30-денний мораторій на удари по цивільній інфраструктурі, на який РФ, за словами президента, не відреагувала добросовісно.
Ще одна чутлива тема — домовленості між США та Україною щодо природних ресурсів
Зеленський повідомив, що юристи двох країн продовжують працювати над відповідною двосторонньою угодою, але ратифікація в українському парламенті поки не відбулася.
Цей документ — один із ключових елементів візії Трампа, яка включає геоекономічні гарантії на додачу до політичних.
Пропозиція Зеленського зустрітися з Трампом у Ватикані — це не просто жест політичної ввічливості
Це — спроба вплинути на майбутній курс США щодо України, перш ніж Трамп остаточно визначить свою позицію. Водночас Україна дає зрозуміти, що готова говорити про припинення вогню, але не про капітуляцію, не про відмову від Криму, і не про забуття воєнних злочинів.
Джерело: Bloomberg