фото: Freepik
Станом на сьогодні, в Україні відкрито 651 справу про банкрутство фізичних осіб, що майже вдвічі більше порівняно з початком літа цього року
Ці дані оприлюднено Верховним судом України, і вони свідчать про стрімке зростання кількості людей, які визнають себе неплатоспроможними.
64% осіб, які заявили про своє банкрутство, — це українці у віці від 25 до 45 років. Ще майже 29% — це люди старші за 45 років
Статистично, банкрутами стають майже однакова кількість жінок і чоловіків — 51% і 48% відповідно. Це вказує на те, що проблема неплатоспроможності рівною мірою зачіпає обидві статі.

Найбільша кількість справ про банкрутство зосереджена у столиці — 95 справ або 15% від загальної кількості. На другому місці йде Київська область з 58 справами (9%), а замикає трійку лідерів Дніпропетровська область — 53 справи (8%).

Експерти вважають, що динаміка зростання кількості банкрутів пов’язана не лише з поточними економічними умовами, але й з “відкладеним попитом”
За словами арбітражного керуючого Дениса Лихопьока, на початку повномасштабної війни українці не мали можливості розбиратися з боргами, адже в пріоритеті були питання виживання. Крім того, понад рік діяв мораторій на стягнення більшої частини боргів через виконавчі провадження.
«Варто розуміти, що на початку повномасштабної війни людям було не до того, аби розбиратися із боргами — в пріоритеті опинились питання виживання.
Водночас понад рік діяв мораторій на стягнення більшої частини боргів у виконавчих провадженнях. Вже після того, як цей мораторій було скасовано, приватні та державні виконавці нагадали боржникам про їх зобовʼязання. Це й могло стати тією рушійною силою, яка спонукала людей шукати рішення у погашенні боргів через процедуру неплатоспроможності.
До того ж, наразі в Україні вже напрацьовується позитивна судова практика в питаннях банкрутства громадян»,
— коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член Кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих, фахівець з питань банкрутства.
Зростання кількості банкрутів також пов’язане з тим, що в Україні поступово напрацьовується позитивна судова практика у справах про неплатоспроможність громадян
Це сприяє більшому розумінню громадянами процедури банкрутства та її можливостей для зняття боргових зобов’язань.
Можливість оголошення банкрутства для громадян в Україні з’явилася ще в жовтні 2018 року, коли Верховна Рада дозволила українцям користуватися цією процедурою
Повноцінно вона запрацювала з 2019 року. Процедура дозволяє людям, які опинилися в скрутному матеріальному становищі, ініціювати своє банкрутство та після проходження всіх етапів звільнитися від боргів.
Зростання кількості справ про банкрутство вказує на те, що дедалі більше українців використовують цей правовий інструмент для вирішення фінансових труднощів у складних економічних умовах.
Джерело: Опендатабот