Знову пенсійна реформа: як зміниться розрахунок виплат і скільки потрібно буде накопичувати на старість? - Besarabia News

Знову пенсійна реформа: як зміниться розрахунок виплат і скільки потрібно буде накопичувати на старість?

Пенсійна система України готується до чергових радикальних змін

Міністерство соціальної політики презентувало новий законопроєкт, який обіцяє суттєве оновлення солідарного рівня та запуск обов’язкового накопичувального рівня пенсій. Якщо реформа буде реалізована, українці матимуть змогу претендувати на трирівневу пенсійну систему та виплати, які перевищуватимуть половину їхньої зарплати.

Нова модель солідарної пенсії включатиме дві складові: базову пенсію (однакову для всіх пенсіонерів) та страхову частину, що залежатиме від стажу і розміру зарплати

Базова пенсія

Це мінімальний гарантований державою дохід, який виплачуватимуть усім пенсіонерам. Розмір базової пенсії становитиме 30% від мінімальної зарплати після сплати податків. Наприклад, у 2025 році це може бути близько 1848 грн.

Страхова пенсія

Ця складова залежатиме від трудового стажу та зарплати. Складні формули замінить бальна система. Щомісяця офіційно працевлаштованим громадянам нараховуватимуть бали, кількість яких визначатиметься пропорційно до розміру зарплати.

Наприклад:

  • За середню зарплату (наприклад, 18 020 грн) працівник отримує 10 балів на місяць.
  • За мінімальну зарплату (8000 грн) — лише 4,44 бала.
  • За високу зарплату (30 000 грн) — 16,64 бала.

Розмір страхової виплати визначатимуть, множачи накопичені бали на вартість одного бала, яка розраховуватиметься щороку.

Після реформи загальний розмір пенсії визначатимуть як суму базової та страхової складових.

Наприклад:

  • Людина із середньою зарплатою за 35 років накопичить 4200 балів. За вартості одного бала 1,02 грн її страхова частина становитиме 4292 грн. Разом із базовою пенсією вона отримуватиме 6140 грн.
  • Працівник із зарплатою 30 000 грн накопичить 6990 балів, що забезпечить йому страхову пенсію у 7130 грн. Загальна виплата зросте до 8978 грн.

Важливо: перерахунок пенсій діючим пенсіонерам здійснюватимуть за новими правилами. Якщо новий розрахунок дасть меншу суму, ніж попередня, розмір виплат залишать без змін.

Другий рівень пенсійної системи, задуманий ще у 2003 році, передбачає індивідуальні рахунки, на які надходитимуть внески громадян, роботодавців та держави

Кошти інвестуватимуть, щоб захистити їх від інфляції та примножити.

Як це працюватиме?

У перший рік внески до накопичувального фонду становитимуть 2–3% від зарплати:

    • 1% — за рахунок зниження ЄСВ;
    • 1% — зменшення ПДФО;
    • 1% — умовно добровільний внесок працівника (автоматично стягується, але можна відмовитися).

    Щороку внески зростатимуть, досягаючи 9% на третій рік.

    З четвертого року громадяни зможуть перевести свої накопичення у приватні фонди, які запропонують різні стратегії інвестування.

    Кошти залишатимуться у власності працівника і зможуть передаватися у спадок. Для надійності держава створить спеціальний гарантійний фонд

    Спеціальні виплати (суддям, прокурорам тощо) виведуть із солідарної системи.

    Їх фінансуватимуть напряму з бюджету або через професійні пенсійні фонди.

    Пенсійна реформа обіцяє зробити систему прозорішою та справедливішою

    Водночас успіх залежатиме від економічної стабільності, ефективності накопичувальних фондів і довіри громадян. Якщо уряд зможе реалізувати ці зміни, це стане важливим кроком до покращення добробуту українців на пенсії.

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *