фото:Freepik
Президент України Володимир Зеленський затвердив закон, спрямований на масштабну реформу Державної митної служби України (ДМС), який передбачає її «перезавантаження» за зразком Бюро економічної безпеки (БЕБ)
Про підписання закону повідомили на сайті парламенту, а також вказав перший заступник голови фінансового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк у своєму Telegram. Закон набирає чинності з 1 листопада, і його положення мають важливе значення для підтримки міжнародної допомоги Україні у 2024 році.
Картка законопроєкту: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41704
Закон покликаний створити сучасну, прозору і незалежну систему управління митницею. Серед основних аспектів документа:
- Прозорий конкурс на посаду Голови ДМС — обрання керівника відбуватиметься за участі міжнародних організацій. Це рішення є частиною загальної стратегії з підвищення довіри до інституцій країни.
- Політична незалежність Голови ДМС — звільнення можливе тільки за результатами незалежного аудиту.
- Переатестація співробітників — протягом 18 місяців з моменту призначення нового керівника має відбутися повна переатестація працівників служби. Половина членів атестаційних комісій призначатиметься міжнародними організаціями за рекомендаціями бізнес-спільноти.
- Підвищення зарплат — збільшення окладів співробітників закріплюється на рівні закону, що має сприяти зменшенню корупційних ризиків та підвищенню мотивації.
Чому реформа митниці важлива?
Зміни у митній службі є одним із основних орієнтирів для міжнародної фінансової допомоги Україні, зокрема, в рамках програм від Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду (МВФ). За програмою Extended Fund Facility від МВФ, яка була затверджена на період до 2024 року, реформа ДМС є одним із ключових елементів підтримки стабільності та прозорості державних доходів.
Закон також закріплений у Національній стратегії доходів на 2024–2030 роки та є частиною плану реформ за інструментом Ukraine Facility
Реформа покликана підвищити якість управління державними фінансами, зменшити корупційні ризики та стимулювати бізнесову активність, полегшивши процес митного оформлення.
Законопроєкт про реформу митної служби було подано на розгляд у квітні 2023 року, а після тривалих обговорень, його остаточне ухвалення відбулося у вересні 2024 року
Серед інших аспектів реформа містить регулярний аудит діяльності ДМС, щоб забезпечити прозорість та відповідність міжнародним стандартам.
«Правила будуть прозорими, зрозумілими, що дозволить українцям, зокрема військовим із досвідом митної служби, працювати в зовсім іншому органі, очищеному від некомпетентності та корупції, а це забезпечуватиме стабільний надійний дохід у бюджет»,
– підкреслив народний депутат, заступник голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олександр Ковальчук.
Перезавантаження митниці має на меті спростити процеси митного контролю, зробити їх більш прозорими та незалежними від політичного впливу
Це позитивно вплине на бізнес-клімат, дозволить значно скоротити випадки корупції та сприяти економічному зростанню в умовах збройного конфлікту та економічних викликів.