фото: Freepik
Міністерство освіти і науки України пропонує поступово підвищувати мінімальну вартість навчання за контрактом на популярних спеціальностях
Такий крок є необхідним для забезпечення якісної освіти та стабільності університетської системи, заявив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в інтерв’ю ZN.UA.
Винницький пояснив, що нинішня система оплати контрактного навчання в Україні має серйозні проблеми
Наприклад, університети часто встановлюють ціну навчання за контрактом набагато нижчу за суму, яку держава виділяє на навчання одного студента-бюджетника. Якщо на підготовку студента-бюджетника йде 55–56 тисяч гривень на рік, то контрактник може платити лише 25 тисяч гривень.
“Частина витрат на контрактників фактично покривається за рахунок державного бюджету. Це несправедливо і економічно неефективно”, – наголосив Винницький.
Також постає питання якості освіти: чи можливо підготувати фахівця за таку низьку вартість? За словами заступника міністра, це неможливо. Через дефіцит коштів університети не можуть забезпечити достойні зарплати викладачам, що призводить до деградації системи освіти.
На відміну від України, у більшості європейських країн держава регулює верхню межу вартості контрактного навчання, тоді як в Україні встановлено нижню межу (індикативну собівартість)
Однак навіть ці мінімальні показники нерідко ігноруються університетами, що встановлюють ціни на контракт, значно нижчі за встановлений рівень.
Реформа фінансування освіти
Задля вирішення цієї проблеми у Міністерстві пропонують поступово підвищувати вартість навчання. Водночас кількість бюджетних місць зменшувати не планують, а для талановитих студентів, які не зможуть потрапити на бюджет, передбачено впровадження грантової підтримки.
“Ми розуміємо, що платоспроможність населення низька. Тому наше завдання – не тільки підвищувати вартість контрактного навчання, але й підтримувати тих, хто цього потребує, через бюджетні місця та гранти”,
– зазначив Винницький.
Іншим важливим аспектом реформ є оптимізація мережі закладів вищої освіти
Планується скоротити кількість університетів, залишивши близько 100. Одним із критеріїв буде частка студентів-бюджетників: якщо менше третини студентів вступають на бюджет, це вважатиметься “червоною лінією”.
Винницький також зазначив, що рівень управлінської спроможності університетів значно різниться залежно від регіону
У західних областях спостерігається відставання, тоді як східні університети демонструють інноваційні підходи навіть під час війни.
Ключовий посил реформи – забезпечення якісної освіти та справедливого фінансування університетів. Але якщо реалізація не буде супроводжуватися комплексною підтримкою студентів і прозорим управлінням коштами, це може призвести до соціальної нерівності й обмеження доступу до освіти.
Джерело:zn.ua