фото:GETTY IMAGES
Президент США Дональд Трамп знову скоригував свою позицію щодо російсько-української війни
Якщо ще на початку тижня він прямо покладав відповідальність за початок повномасштабного вторгнення на Володимира Зеленського, то під час зустрічі з прем’єр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні в Білому домі, його риторика стала м’якшою і більш суперечливою.
Трамп заявив, що “не покладає відповідальності на Зеленського”, але водночас “не в захваті від того, що ця війна почалася”
Така формулювання фактично спростовує його попередні заяви, але й не означає повної підтримки українського лідера.
“Я не задоволений ним, і я не задоволений будь-ким, хто до цього причетний”,
– сказав Трамп, залишаючи поле для подвійного трактування.
Невизначеність у його словах лише посилюється в подальших фразах, де Трамп говорить, що “не звинувачує його”, проте вважає, що “він не зробив найкращу роботу”. Чи йдеться тут про Зеленського чи про Джо Байдена – незрозуміло.
Ключова теза Трампа залишається сталою: “війна ніколи б не почалася, якби я був президентом”
Це твердження є основним елементом його політичної кампанії, і він регулярно повертається до нього, щоб підкреслити слабкість адміністрації Байдена.
“Ви можете звинувачувати людину, яка сиділа на цьому місці, – Байдена. Він не знав, що в біса відбувається”,
– наголосив Трамп, вкотре використовуючи різку риторику щодо чинного президента.
Намагання “змусити Путіна зупинитися”
Ще одне важливе твердження – Трамп заявив, що намагається вплинути на Путіна, щоб зупинити війну. Він знову підкреслив, що Росія має перевагу в ресурсах і військовій силі, і застеріг, що “розумна людина не вплутується у війни”.
Це формулювання, втім, може бути прочитане як сигнал до компромісів або навіть як непряма критика продовження опору України.
Зміна риторики Трампа свідчить про класичну для нього тактику – залишати заяви відкритими до трактування, щоб мати можливість змінити позицію в залежності від реакції аудиторії
Він водночас і відмежовується від прямого звинувачення Зеленського, і не висловлює підтримки Україні, зберігаючи двозначність.
Джерело: Європейська правда