фото: REUTERS/Kevin Lamarque
Президент США Дональд Трамп і президент Росії Володимир Путін провели телефонні переговори щодо війни в Україні, які, за очікуваннями Вашингтона, могли б переконати Москву погодитися на 30-денне перемир’я та розпочати рух до постійного мирного врегулювання.
Розмова розпочалася о 10:00 за східним часом США (14:00 GMT) і завершилася пізніше цього ж дня
Офіційна інформація про досягнуті домовленості наразі відсутня. Головний помічник Білого дому Ден Скавіно заявив, що переговори проходили “добре”, тоді як російський представник Кирило Дмитрієв зазначив, що під керівництвом Трампа і Путіна світ став “набагато безпечнішим”.
Україна вже погодилася на запропоноване США перемир’я, тоді як Путін, чия армія вторглася в Україну в лютому 2022 року, минулого тижня заявив, що загалом підтримує ідею припинення вогню, але Росія продовжуватиме бойові дії, поки не будуть виконані кілька ключових умов Кремля.
За інформацією джерел, Трамп прагне досягти не лише тимчасового перемир’я, але й довгострокового мирного плану, який може включати територіальні поступки з боку Києва
Серед обговорюваних питань – майбутнє Запорізької атомної електростанції, контроль над якою може залишитися за Росією.
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив перед початком розмови, що лідери обговорять питання врегулювання конфлікту в Україні та нормалізації російсько-американських відносин. Він також зазначив, що між Трампом і Путіним уже сформувалося “певне взаєморозуміння” після їхнього попереднього телефонного дзвінка 12 лютого та подальших контактів на високому рівні.
Зеленський: “Суверенітет України не підлягає переговорам”
Позиція України залишається незмінною – Київ відмовляється поступатися територіями, захопленими Росією. Президент України Володимир Зеленський, перебуваючи в Фінляндії для обговорення підтримки НАТО, наголосив, що суверенітет України не може бути предметом торгу. Він також застеріг, що поступки агресору лише підживлять його імперські амбіції.
“Якщо Росії дозволять утримати окуповані території, це не зупинить її. Їхні плани не завершуються на Україні”,
– підкреслив Зеленський.
Європейські партнери України також висловили занепокоєння. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Росія нарощує військову промисловість у підготовці до майбутнього протистояння з європейськими демократіями.
Британський прем’єр-міністр Кір Стармер під час розмови з Трампом напередодні переговорів з Путіним наголосив на необхідності працювати спільно, щоб забезпечити Україні “найсильнішу можливу позицію” для укладання справедливого і тривалого миру
Росія продовжує утримувати Крим, анексований у 2014 році, а також більшу частину територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, загалом контролюючи близько 20% території України. Путін виправдовує вторгнення тим, що розширення НАТО загрожує безпеці Росії, і вимагає, щоб Україна відмовилася від вступу до Альянсу.
Хоча деталі розмови між Трампом і Путіним поки що не оприлюднені, вже зрозуміло, що питання територіальних поступок та умов припинення вогню залишаються головними каменями спотикання
Західні союзники України насторожено ставляться до можливих змін у політиці США щодо війни.
Чи приведе ця ініціатива до реального припинення бойових дій чи стане черговою спробою Кремля отримати тимчасову паузу – покаже час. Україна ж продовжує наполягати на відновленні своїх міжнародно визнаних кордонів і неготовності йти на компроміси, що можуть загрожувати її суверенітету.
Джерело: REUTERS