США висувають жорсткіші вимоги в угоді про ресурси з Україною - що відомо - Besarabia News

США висувають жорсткіші вимоги в угоді про ресурси з Україною – що відомо

фото: Saul Loeb/AFP/Getty Images

Сполучені Штати Америки запропонували Україні оновлену версію угоди про корисні копалини, яка, за даними The New York Times, містить суттєво жорсткіші умови порівняно з попередніми редакціями

Серед них – вимога компенсувати мільярди доларів допомоги та обмеження на економічну свободу у сфері природних ресурсів.

Що змінилось у новій версії угоди?

Відповідно до джерел NYT, Сполучені Штати вимагають, щоб усі прибутки з українських ресурсів спрямовувалися на повернення наданої раніше допомоги, причому з річною ставкою 4%. Така умова нагадує ініціативи часів адміністрації Дональда Трампа, які Україна свого часу вже відхилила.

Крім цього, нова редакція:

  • виключає будь-які гарантії безпеки для України;
  • надає США право першої пропозиції на нові проєкти;
  • дозволяє накладати вето на продаж українських ресурсів третім країнам;
  • забороняє Україні в перший рік дії угоди укладати угоди з третіми сторонами на вигідніших умовах, ніж запропоновані США.

Проєкт передбачає створення спеціального інвестиційного фонду, який контролюватиметься Міжнародною фінансовою корпорацією розвитку США (DFC)

Україна повинна буде передавати до фонду 50% своїх доходів від проєктів у сфері видобутку корисних копалин, нафти, газу, портової та трубопровідної інфраструктури. Прибуток з фонду планується реінвестовувати в українські проєкти, однак точний механізм розподілу цих коштів поки залишається неясним.

Президент України Володимир Зеленський вже прокоментував ситуацію, заявивши, що Київ не прийме умов, які передбачають визнання боргових зобов’язань за вже отриману допомогу:

«Це для мене абсолютно зрозумілі речі, я їх не бачу. Принаймні, ми говоримо про минуле. Якщо будуть якісь перспективи, нові пакети підтримки, тоді Сполучені Штати Америки, напевно, можуть ставити ті чи інші умови», 

— зазначив глава держави.

11 квітня українська делегація на чолі із заступником міністра економіки Тарасом Качкою відновила перемовини з представниками США щодо остаточного формату співпраці

Попри складний характер дискусій, Україна прагне зберегти контроль над власними ресурсами та уникнути політико-економічної залежності.

Угода про стратегічну співпрацю у сфері критично важливих ресурсів між Україною та США мала на меті залучення іноземних інвестицій для розбудови енергетичної незалежності

Проте нинішня редакція, за словами експертів, радше нагадує механізм фінансового контролю, ніж партнерство.

Джерело: Уніан

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *