фото:Запорізька АЕС
На тлі нещодавніх атак на енергетичну інфраструктуру України, три діючі атомні електростанції (АЕС) країни – Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська – змушені були знизити виробництво електроенергії
Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі у своїй заяві.
Це вже другий випадок за менш ніж два тижні, коли АЕС зменшили потужність у відповідь на військову активність в регіоні
Під час обстрілів і оголошення повітряної тривоги на цих об’єктах, дві групи експертів МАГАТЕ, які працюють в Україні, змушені були шукати укриття.
Загалом дев’ять реакторів, що працюють на цих трьох станціях, знизили рівень потужності.
Один з реакторів Рівненської АЕС був повністю відключений від електромережі. Попри це, всі АЕС продовжують отримувати зовнішнє електропостачання, хоча Хмельницька станція втратила підключення до двох ліній електропередач.
Генеральний директор МАГАТЕ зазначив:
“Енергетична інфраструктура України є надзвичайно вразливою, що створює великі ризики для ядерної безпеки. Я вкотре закликаю до максимального військового стримування в районах, де розташовані об’єкти ядерної енергетики та пов’язані з ними системи”.
Атомні електростанції критично залежать від стабільного зв’язку з енергетичною мережею
Зовнішнє живлення необхідне не лише для передачі виробленої електроенергії, але й для забезпечення систем охолодження реакторів. Генеральний директор Гроссі наголосив, що руйнування енергетичних підстанцій, які забезпечують зв’язок АЕС із мережею, створює значні загрози.
У серпні цього року атаки вже спричинили значні пошкодження цих підстанцій
У вересні та жовтні експерти МАГАТЕ відвідали сім підстанцій по всій Україні, щоб оцінити наслідки попередніх обстрілів, і виявили “значні пошкодження”. Це ще більше послабило спроможність енергомережі забезпечувати надійне зовнішнє живлення для українських АЕС.
МАГАТЕ продовжує моніторити стан пошкоджених об’єктів та ліній електропередач
Агентство наголосило, що зменшення ризиків ядерних інцидентів під час військового конфлікту залишається одним із його ключових завдань.
“МАГАТЕ зробить усе можливе для зниження ризику ядерної аварії в умовах цієї трагічної війни”, – підкреслив Рафаель Гроссі.
Генеральний директор Гроссі знову наголосив на важливості дотримання семи основних принципів ядерної безпеки
Один із ключових принципів передбачає наявність стабільного зовнішнього живлення для всіх ядерних об’єктів.
Зростаюча вразливість енергетичної інфраструктури України під час конфлікту ставить під загрозу не лише стабільність електропостачання, але й ядерну безпеку країни.
Джерело: IAEA