фото: Віталій Сокур
З огляду на продовження воєнного стану та мобілізаційних заходів в Україні, питання залучення жінок до лав Збройних Сил залишається актуальним
Сьогодні близько 68 тисяч українок уже служать у війську, але їхня участь залишається добровільною.
Чи буде примусова мобілізація жінок у 2025 році?
За словами адвоката та радника АО “GRACERS” Сергія Савинського, на законодавчому рівні змін щодо мобілізації жінок з 1 березня не передбачається.
Відповідно до частини 12 статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, жінки можуть бути мобілізовані лише за власним бажанням.
На цей момент не існує жодних норм, які б запроваджували обов’язкову мобілізацію жінок у 2025 році. Експерт зазначає, що першочерговими кроками мали б стати скорочення списку категорій чоловіків, які мають право на відстрочку, та перегляд підходів до бронювання державних службовців, студентів і викладачів.
Перед тим як стати до лав ЗСУ, жінки проходять військово-лікарську комісію (ВЛК) та підготовку
Однак навіть у разі добровільного бажання мобілізуватися можуть бути обмеження, наприклад:
- невідповідність стану здоров’я,
- наявність неповнолітніх дітей, яких жінка виховує самостійно.
Чи стосується мобілізація жінок-медиків?
В Україні жінки, що мають медичну освіту, вже перебувають на військовому обліку. Це стосується лікарів, стоматологів, фармацевтів, медсестер. Вони зобов’язані оновлювати свої облікові дані в ТЦК та повідомляти про зміну місця проживання.
Проте навіть медичні працівниці можуть бути мобілізовані виключно за власним бажанням. Важливим фактором є також наявність броні – якщо медпрацівниця заброньована на підприємстві, вона не підлягає мобілізації.
Щодо виїзду за кордон, для жінок-медиків обмежень немає – вони мають такі ж права на перетин кордону, як і представниці інших професій.
Станом на березень 2025 року примусова мобілізація жінок в Україні не передбачається
Військовий облік медиків діє, але їхня мобілізація можлива лише за згодою. Водночас, ситуація може змінюватися залежно від потреб оборони країни.
Джерело: УНІАН