фото: ДБР
29 жовтня 2024 року в Україні була викрита масштабна схема отримання фіктивних діагнозів для ухилення від мобілізації
Працівники Державного бюро розслідувань (ДБР) затримали групу лікарів та посадовців Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), які допомагали здоровим чоловікам призовного віку отримувати фальшиві медичні довідки про непідготовленість до військової служби.
Згідно з інформацією ДБР, схема стала відома навесні 2024 року, коли один із лікарів Одеської обласної клінічної лікарні почав надавати платні послуги особам, які прагнули уникнути мобілізації
Охочі до “відтермінування” від служби могли за певну плату отримати фальшиві медичні документи, що надавали їм підстави для визнання непридатними до військової служби. Для цього лікарі вигадували різноманітні діагнози, виготовляли медичні документи та навіть проводили додаткові обстеження, такі як МРТ.
До цієї незаконної діяльності було залучено 12 лікарів з різних медичних закладів Одеси, а також посадовців обласного центру МСЕК та їхніх родичів, які виконували роль посередників
Зрештою, через «підготовлені» медичні висновки, громадяни призовного віку зверталися до МСЕК, де їх вже чекали “підготовлені” члени комісії, готові легалізувати фальшиві документи та оформити групу інвалідності.
Ціна послуг варіювалася від 6 до 12 тисяч доларів США, залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності
Всього правоохоронці встановили 42 випадки використання цієї схеми, проте процес розслідування триває, і кількість таких випадків може бути значно більшою.
Для підтвердження своєї версії та збору доказів, працівники ДБР провели 28 обшуків за місцями роботи та проживання фігурантів справи
Вони вилучили медичні документи, понад 80 тисяч доларів готівкою та три автомобілі преміум-класу, які були придбані на гроші, зароблені від цієї злочинної діяльності.
Додатково під час обшуку в МСЕК були затримані двоє військовослужбовців, що перебували в розшуку за самовільне залишення частини, а також п’ятеро осіб, розшукуваних за ухилення від служби. Ці затримані могли стати частиною схеми, укриваючи своє ухиляння під виглядом фіктивної інвалідності.
Лікар-організатор цієї злочинної групи був затриманий, і йому оголосили підозру в одержанні неправомірної вигоди
Зараз правоохоронці працюють над встановленням інших учасників схеми та готуються до підозр інших фігурантів. Всі вони можуть бути засуджені до покарання, яке включає позбавлення волі на термін до 10 років.
Цей випадок є лише одним із численних сигналів про те, що в Україні тривають спроби маніпулювати системою мобілізації та уникати відповідальності за службу в армії. Водночас схожі кримінальні схеми можуть негативно впливати на бойову готовність та ефективність української армії в умовах війни.
Ця ситуація стала відомою на тлі інших скандальних випадків зловживання інвалідностями
Так, нещодавно Державна податкова служба України провела перевірку серед керівників державних структур на наявність інвалідностей, оформлених після 24 лютого 2022 року.
Серед 17 осіб, які отримали інвалідність після цього часу, лише одна особа дійсно постраждала через поранення на фронті. Цей факт викликав обурення у суспільстві та додатково посилив увагу до можливих зловживань у системі медико-соціальних експертних комісій.


Влада та правоохоронці продовжують боротьбу з корупцією та зловживаннями у сфері мобілізації
Викриття цієї схеми є важливим кроком на шляху до забезпечення справедливості та ефективної роботи мобілізаційної системи, яка зараз має критичне значення для обороноздатності України.
Тепер перед правоохоронцями стоїть завдання не лише довести вину всіх учасників схеми, а й посилити контроль за системою медико-соціальних експертних комісій, щоб уникнути подібних випадків у майбутньому.
Захистити національну безпеку та забезпечити справедливість у ці складні часи — це завдання, яке має бути виконано з максимальною відповідальністю та прозорістю.
Джерело: ТСН