Динаміка рейдерства в Україні: зменшення кримінальних справ, але зростання звернень бізнесу - Besarabia News

Динаміка рейдерства в Україні: зменшення кримінальних справ, але зростання звернень бізнесу

фото: freepik

У 2024 році в Україні зафіксовано 323 кримінальні провадження за фактами рейдерства, що на 11% менше, ніж у 2023 році

Водночас кількість звернень від бізнесу зі скаргами на рейдерські атаки зросла на 42%. Про це свідчать дані Офісу Генерального прокурора та Офісу протидії рейдерству.

Порівняно з 2021 роком кількість кримінальних проваджень щодо рейдерства зменшилася у 1,8 раза

Основною причиною відкриття таких справ залишається підробка документів, що становить 74% випадків (ст. 205-1 ККУ). Ще 17% проваджень стосуються протидії законній господарській діяльності, а 8,7% – незаконного заволодіння майном підприємств.

Попри зменшення загальної кількості кримінальних справ, лише 28% з них дійшли до суду

Це трохи більше, ніж у перші роки повномасштабної війни, однак значно менше, ніж у 2020-2021 роках, коли на розгляд передавалося близько 40% проваджень.

Бізнес дедалі частіше звертається по допомогу

Протягом 2024 року Офіс протидії рейдерству зареєстрував 1 722 скарги, що удвічі менше, ніж у 2021 році. За останні п’ять років загалом зафіксовано понад 10 700 подібних звернень.

Переважна більшість скарг (86%) стосується рейдерських атак на нерухомість, тоді як 14% пов’язані зі спробами захоплення бізнесу. Цікаво, що кількість звернень від громадян знизилася на 36%, однак бізнес став частіше скаржитися – кількість таких звернень зросла на 42%.

Також суттєво збільшилася частка скарг від органів місцевого самоврядування – до 17% (у порівнянні з 7% у 2020-2023 роках). Це свідчить про те, що питання захисту майнових прав стає актуальним не лише для приватного сектора, а й для громад та державних установ.

У 2024 році лише 30% звернень щодо рейдерства були задоволені

Ще 43% отримали відмову, а 27% залишили без розгляду по суті. Це свідчить про те, що, хоча кількість кримінальних проваджень зменшується, проблема рейдерства не зникає, а ефективність її розв’язання залишається низькою.

Попри позитивну тенденцію зі зменшення кількості кримінальних справ про рейдерство, ситуація залишається напруженою: бізнес частіше звертається за захистом, а відсоток справ, які доходять до суду, залишається невисоким

Важливими викликами для правоохоронних органів та судової системи є підвищення ефективності розгляду справ та створення надійних механізмів захисту бізнесу від незаконних атак.

Джерело: Опендатабот

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *