Чи може Європа замінити США у військовій допомозі Україні? - Besarabia News

Чи може Європа замінити США у військовій допомозі Україні?

фото: Віталій Сокур

Останні заяви Дональда Трампа змушують замислитися над можливістю втрати військової підтримки від США, що стане серйозним випробуванням для України

Проте за підтримки європейських союзників Київ зможе продовжувати боротьбу ще протягом багатьох місяців.

Про це пише Politico, аналізуючи військову та фінансову підтримку України з боку Заходу.

У річницю повномасштабного вторгнення Росії європейські уряди продемонстрували свою дипломатичну та військову солідарність з Києвом, а ЄС працює над новим пакетом військової допомоги на суму не менше 20 мільярдів євро.

Понад рік тому Конгрес США відмовився схвалити новий пакет допомоги для України, що спричинило нестачу боєприпасів і систем ППО

Це, зокрема, вплинуло на втрату стратегічно важливого міста Авдіївка, про що заявив президент Володимир Зеленський.

Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що головний важіль впливу Трампа на Україну – це загроза припинення постачання зброї. За його словами, Україна має приблизно шість місяців, перш ніж дефіцит озброєння стане критичним.

Згідно з даними Кільського інституту світової економіки, з 2022 року США витратили на військову підтримку України 64 мільярди євро, тоді як Європа, разом із Великою Британією та Норвегією, – майже 62 мільярди євро.

Україна також суттєво збільшила власні оборонні витрати. У 2025 році вона планує виділити на оборону та безпеку 50 мільярдів євро, що становить 26% ВВП країни.

Більшість коштів пішли на постачання зброї та боєприпасів із західних резервів і нового виробництва

Водночас країни-партнери все більше зацікавлені в укладанні прямих контрактів з українськими оборонними підприємствами.

До ключових поставок належать:

  • Ракети ATACMS і HIMARS зі США
  • SCALP/Storm Shadow із Великої Британії, Франції та Італії
  • Танки Abrams, Leopard та системи ППО Patriot
  • Французькі Mirage, польські Krab, німецькі IRIS-T і SAMP/T
  • Ф-16, які постачають європейські країни

У 2023 році Європа передала Україні 1 мільйон артилерійських снарядів, а у 2024 році планує поставити ще 1,5 мільйона. США, своєю чергою, передали понад 3 мільйони 155-мм снарядів.

Деякі американські системи можна замінити європейськими аналогами

Наприклад, танки Abrams – на Leopard, а для Patriot існують альтернативи: SAMP/T, IRIS-T і NASAMS.

Проте не вся зброя має заміну. Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис зазначив, що існує озброєння, яке Європа поки що не може замінити, зокрема системи ППО та боєприпаси великої дальності.

“Нам потрібно більше часу, і ми працюємо над цим. Це виклик, оскільки немає прямих замінників чи швидких рішень, але ми можемо фінансово підтримати Україну у збільшенні власного виробництва,”

– зазначив Будрис в Politico.

Україна також активно нарощує внутрішнє виробництво озброєння

Президент Зеленський заявив, що наразі країна виробляє близько 30% необхідної зброї та боєприпасів, і ця частка поступово зростає.

Втрата підтримки США стане серйозним викликом, але Україна має можливості продовжувати боротьбу, спираючись на європейських союзників та власне виробництво

Хоча заміна американської військової допомоги буде складною, політична воля Європи та стратегічні інвестиції у виробництво можуть допомогти Україні утримати оборону.

Попри всі ризики, Київ налаштований продовжувати боротьбу, а Захід – підтримувати Україну, навіть якщо Вашингтон змінить свою політику.

Джерело: Politico

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *