Чому цьогоріч запізнилася дунайка і що впливає на її вилов? - Besarabia News

Чому цьогоріч запізнилася дунайка і що впливає на її вилов?

фото: Південь Сьогодні

Мешканці півдня Одещини з нетерпінням чекали на появу свіжої дунайки, улюбленого місцевого делікатесу

Наприкінці січня рибалки у Вилковому були впевнені, що оселедець цього року з’явиться раніше, однак 10 березня риби ще не було. Лише 11 березня дунайка нарешті почала заходити у річку, хоча обсяги вилову залишаються низькими. Чому оселедець цього року затримався і які фактори впливають на його вилов, розповів директор Дунайського біосферного заповідника, іхтіолог Олександр Волошкевич.

Кліматичні зміни та рівень води в Дунаї

Олександр Волошкевич пояснює, що основний чинник, який впливає на початок ходу дунайського оселедця – це температура води.

«В середньому стартова температура, за якої оселедець заходить у Дунай, – це +5°C. Торік у лютому температура води сягала +10°C, і риба пішла рано. А цього року було сильне похолодання, і температура впала до +2…3°C. Лише коли вона піднялася до +4,6°C, оселедець почав заходити у річку».

Проте цього року до температурного чинника додалася ще одна проблема – низький рівень води в Дунаї. Оселедець заходить у прісну воду, яку ріка виносить у море. У сприятливі роки цей масив прісної води досягає острова Зміїного (30 км від узбережжя). Нині ж води недостатньо, течія слабка, що ускладнює рух риби.

Рибалки також відзначають, що уповільнена течія суттєво ускладнює вилов. Якщо раніше для проходження тоні (рибальської ділянки ріки довжиною 2 км) вистачало 25-30 хвилин, то зараз на це йде до двох годин.

Окрім рівня води та температури, є й інші фактори, що впливають на рибальство:

Час активності оселедця. Зараз дунайка найчастіше рухається вночі, а вдень її майже немає. Наприклад, на ранковій тоні у Старостамбульському гирлі вилов може становити 70-100 риб, а ближче до обіду – лише 3-4.

Обмежений доступ до традиційних місць вилову. Близько 80% територій, де зазвичай ловлять оселедець, зараз недоступні. Раніше до 92% вилову припадало на акваторію Дунайського біосферного заповідника, де ловити зараз фактично неможливо.

Прикордонні перевірки. Через посилений контроль на кордоні рибалки змушені завершувати роботу ще до полудня, коли оселедець найменш активний.

Бюрократичні перепони. Вилов оселедця в Україні дозволений з 1 лютого (раніше – з 1 березня), але щороку затримується видача лімітів та дозволів. Олександр Волошкевич каже, що документи місяцями «гуляють» по чиновниках, які змінюють відповідальних осіб і затягують підписання.

«Раніше ніж 25 жовтня ми не можемо подати ліміти на наступний рік. Документи по місяцю лежать у Києві, потім їх повертають з вимогою переробити, змінюючи відповідальних посадовців. Це нескінченна бюрократія».

Українські рибалки дивуються, чому їхні румунські колеги почали ловити дунайку раніше

Відповідь проста – там бюрократія менш жорстка, і дозволи видаються швидше. Крім того, через зміни клімату оселедець дедалі частіше починає міграцію ще в січні, і румуни цим користуються.

Щоб захистити рибні запаси, Дунайський біосферний заповідник запропонував традиційну сезонну заборону на вилов оселедця з 20 по 30 квітня, що припадає на Великодній тиждень

Також із 16 квітня по 30 травня діятиме нерестова заборона на вилов інших видів риб.

Цьогорічний пізній хід дунайки зумовлений різким похолоданням у лютому та низьким рівнем води у Дунаї

Вилов ускладнюють прикордонні обмеження, бюрократія та закриття традиційних рибальських територій. Попри це, дунайський оселедець все ж з’явився на ринках, хоча його вартість залишається високою.

Рибалки та науковці сподіваються, що влада зверне увагу на проблеми галузі, спростить отримання дозволів та забезпечить умови для сталого вилову цього цінного промислового виду риби.

Джерело: Південь Сьогодні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *