Наслідки війни для агросектору: Чи зможе Україна залучити нові інвестиції? - Besarabia News

Наслідки війни для агросектору: Чи зможе Україна залучити нові інвестиції?

фото: AgroPortal.ua

Обсяг збитків, завданих Україні внаслідок російського повномасштабного вторгнення, перевищує надходження інвестицій в аграрний сектор за найсприятливіші роки, що викликає серйозні занепокоєння щодо технологічних процесів у сільському господарстві

Обсяг збитків, завданих Україні внаслідок російського повномасштабного вторгнення, перевищує надходження інвестицій в аграрний сектор за найсприятливіші роки, що викликає серйозні занепокоєння щодо технологічних процесів у сільському господарстві.

За даними Олександра Захарчука, завідувача відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», матеріальні втрати агросектору сягнули майже $11 млрд через знищення техніки, обладнання, загибель худоби та пошкодження сільськогосподарських угідь.

Ситуація в аграрному секторі характеризується тим, що понад 90,8% усіх інвестицій є власними коштами підприємств, 8,5% — це кредити банків та позики, а частка держави складає лише 0,4%

Така структура інвестицій свідчить про велику залежність агровиробників від власних ресурсів, що ускладнює їхню діяльність в умовах воєнного часу.

Але не все так безнадійно. Інвестиційно-інноваційна діяльність агровиробників активізується завдяки різноманітним видам допомоги від міжнародних донорів, гуманітарних організацій, Європейського Союзу, США, Канади та інших країн.

Це включає проєкти технічної допомоги та програми грантової підтримки, які дозволяють зберігати динаміку інвестицій в агросектор.

Однією з ключових ініціатив, що сприяють розвитку агросектору, є програма «Доступні кредити 5-7-9%»

У 2023 році майже 14 тисяч агрогосподарств отримали 78,8 млрд грн банківських кредитів, з яких 10,9 тисячі господарств профінансовано за згаданою державною програмою на 44,5 млрд грн. Найбільшу підтримку отримали підприємства з Кіровоградської, Вінницької, Київської та Одеської областей.

Науковці Інституту аграрної економіки вказують на кілька пріоритетів для інвестиційного розвитку агросектору в умовах війни:

  1. Першочерговість інвестиційного розвитку сільського господарства в національній економіці.
  2. Підтримка інвестицій на відновлення матеріально-технічної бази виробників у деокупованих та постраждалих від війни територіях.
  3. Сприяння реалізації інвестиційних проєктів малих агровиробників.
  4. Відновлення матеріально-технічної бази об’єктів соціальної сфери села, таких як водопостачання.
  5. Усунення екологічного забруднення.

Хоча під час війни привабити інвестиції — завдання нелегке, довгострокова перспектива виглядає більш оптимістично

Відновлення пошкодженої інфраструктури та перспектива членства України в Європейському Союзі можуть зробити нашу країну привабливою для інвестицій. Це створить нові можливості для виробництва продукції та послуг, які користуватимуться попитом на європейських ринках.

Отже, в умовах війни важливо не лише зберегти наявні інвестиції, але й створити умови для нових вкладень, які сприятимуть відновленню аграрного сектору та економіки в цілому.

Джерело: AgroPortal.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *