фото:Freepik
Станом на середину жовтня 2024 року Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови в Україні зафіксував 216 протоколів за порушення мовного закону, що в 1,7 раза більше, ніж за весь минулий рік
Це свідчить про активізацію контролю за дотриманням вимог закону, хоча самих звернень щодо порушень стало менше. Вже було накладено 64 штрафи і 91 попередження за порушення закону — показники, які значно перевищують минулорічні дані.
Протягом року надійшло 1 808 звернень щодо порушень мовного закону, що на 1,7 рази менше, ніж за аналогічний період 2023 року
В середньому громадяни надсилають 180 звернень щомісяця, що свідчить про тенденцію до зниження скарг. Більшість звернень стосується відсутності української версії на сайтах (525 випадків, або 29%), що підкреслює важливість забезпечення доступу до інформації українською мовою у цифровому просторі.
Серед інших причин звернень виділяють:
- обслуговування російською мовою (16%);
- використання російської мови в рекламі (14%);
- порушення в сферах освіти, культури та охорони здоров’я, де зафіксовано близько 5-7% звернень у кожній з категорій;
- також скарги на державні органи, медіа, транспорт, книговидання, спорт та інші сфери.

Київ лідирує за кількістю звернень: 706 скарг за рік, тоді як на Одещині, Харківщині та Дніпропетровщині зафіксовано 326, 149 та 148 звернень відповідно
Ці дані свідчать про те, що великі міста й області зі значною кількістю населення мають найбільше викликів у дотриманні мовного закону.

На тлі зниження кількості звернень помітне суттєве зростання кількості протоколів та штрафів
Зокрема, протоколів цьогоріч складено вже 216, що у 1,7 раза більше, ніж минулоріч. Особливо активним був контроль за дотриманням вимоги про українську версію сайтів: цей тип порушення склав 42% від загальної кількості протоколів, що у 3 рази більше, ніж у 2023 році. Штрафи зросли у 3 рази, досягнувши 64, а кількість попереджень зросла до 91 порівняно з 61 минулоріч.

Збільшення кількості покарань свідчить про посилення уваги держави до дотримання мовного законодавства
Зниження кількості звернень може свідчити про стабілізацію мовної ситуації в Україні та збільшення свідомості громадян і бізнесу щодо важливості використання державної мови у публічних комунікаціях.
Джерело: Опендатабот