фото: moscowtimes.ru
У контексті повномасштабної збройної агресії проти України російська влада продовжує практику примусової націоналізації українських активів
Черговим об’єктом стала одна з провідних компаній алкогольної галузі України – Bayadera Group, яка належить підприємцям Наталії Бондарєвій та Святославу Нечитайлу.
Як повідомляє The Moscow Times, Федеральна служба судових приставів Російської Федерації передала у власність держави частки у п’яти підприємствах, пов’язаних із Bayadera Group. До цього переліку увійшли близько 60 тисяч акцій Великоустюзького лікеро-горілчаного заводу, а також повні частки в статутних капіталах компаній «Національні алкогольні традиції», «Бізнес Груп», «Південні алкогольні традиції» та «Алкогольні традиції Криму». Орієнтовна вартість конфіскованих активів становить 9 мільярдів російських рублів.
Ініціатором процесу виступила Генеральна прокуратура РФ, яка подала позов із вимогою про націоналізацію
У заяві йшлося про те, що Bayadera Group нібито здійснювала фінансування Збройних сил України, перераховуючи на військові потреби до 2% прибутку від продажу продукції. За оцінками прокуратури, загальна сума переказів склала понад 1,8 мільйона доларів США.
Крім того, російська сторона вказала, що компанія скасувала ліцензію на виробництво білоруської горілчаної продукції – ймовірно, як реакцію на союзницькі відносини між Москвою та Мінськом.
У лютому 2025 року Великоустюзький районний суд Вологодської області визнав Наталію Бондарєву, Святослава Нечитайла, а також їхнього довіреного представника в РФ Юрія Мокляка «екстремістами» й постановив передати російський бізнес компанії у державну власність.
За версією слідства, підприємці намагалися зберегти контроль над активами через переоформлення майна на Мокляка, а згодом – на його родичів та партнерів.
Це вже четвертий випадок націоналізації великого виробника алкогольної продукції в Росії
Раніше були конфісковані активи української компанії Global Spirits (бренд «Хортиця») Євгена Черняка, а також підприємства, пов’язані з бізнесменом Юрієм Шефлером – зокрема, спиртзавод «Амбер Талвіс» у Тамбовській області та виробничі потужності у Калінінграді.
Такі дії з боку Російської Федерації ставлять під сумнів дотримання принципів правової визначеності та захисту приватної власності, що суттєво підвищує ризики для ведення бізнесу на її території, особливо для іноземних інвесторів і компаній з держав, які критично оцінюють дії РФ у міжнародній політиці.
Джерело: NV