фото: Oleg Nikishin/Getty Images
Останні заяви адміністрації президента США Дональда Трампа свідчать про зростаюче розчарування у переговорах щодо припинення війни в Україні
Попри амбітні плани досягти перемир’я вже у квітні або травні, жодної реальної угоди поки що не досягнуто.
З початку своєї каденції Трамп та його команда прагнули швидко закінчити війну, однак цей план стикається з низкою труднощів
Адміністрація спочатку висловлювала незадоволення Києвом, зокрема щодо небажання підписувати угоду про видобуток рідкоземельних матеріалів, але останнім часом дедалі більше нарікань адресовано Москві.
Американські чиновники визнають, що російський президент Володимир Путін навмисне затягує переговори та не демонструє готовності йти на компроміс. Це змусило Білий дім переглянути свою стратегію та розглянути можливість нових економічних та дипломатичних санкцій проти Росії.
Одним із можливих варіантів впливу на Кремль є запровадження додаткових мит і санкцій
У неділю Трамп заявив, що США можуть ввести вторинні тарифи у розмірі 25-50% на покупців російської нафти. Також у Вашингтоні розглядають інші механізми економічного тиску, які можуть змусити Москву погодитися на угоду.
На тлі цього Державний секретар США Марко Рубіо визнав, що угода про мир ще далека від завершення, а радник з національної безпеки Майк Волтц та спецпредставник з питань України генерал Кіт Келлог ставлять під сумнів можливість примусити Путіна до поступок без значних політичних та військових компромісів.
Попри те, що Вашингтон частково наблизився до деяких зовнішньополітичних позицій Москви, російська сторона продовжує висувати неприпустимі для Заходу вимоги
Зокрема, Путін наполягає на обмеженні військової активності НАТО в Європі, особливо в країнах-сусідах Росії, а також на забороні введення миротворчих сил в Україну.
Високопосадовці США визнають, що такі вимоги є неприйнятними, оскільки вони підривають основи європейської безпеки.
Окрім військових аспектів, мирні переговори ускладнюються й економічними факторами
Зокрема, Трамп висловив незадоволення тим, що Київ намагається відмовитися від угоди про видобуток рідкоземельних матеріалів. Президент США розглядає цей договір як «ключовий елемент» встановлення миру.
Вашингтон наразі обговорює можливість внесення змін до угоди, аби зробити її більш вигідною для Києва. Водночас адміністрація намагається знайти компроміс, який би дозволив Україні та Заходу уникнути суттєвих поступок Росії.
Попри початковий оптимізм, адміністрація Трампа стикається з реальністю: мир в Україні залишається віддаленою перспективою
З одного боку, Київ прагне зберегти свою незалежність у переговорах, з іншого — Москва не демонструє готовності йти на поступки.
Наразі США змушені балансувати між дипломатичним тиском, санкціями та економічними стимулами. Однак ключовим залишається питання: чи зможе Вашингтон змусити Кремль сісти за стіл переговорів на умовах, які влаштовують Україну та Захід?
Джерело: Reuters