Атака на історичний центр Одеси: пошкоджено 15 пам’яток культурної спадщини - Besarabia News

Атака на історичний центр Одеси: пошкоджено 15 пам’яток культурної спадщини

31 січня 2025 року російська армія завдала чергового удару по Одесі, атакувавши центр міста, внесений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Унаслідок обстрілу пошкоджень зазнали близько 15 об’єктів культурної спадщини, зокрема дві пам’ятки національного значення, музеї та знакові архітектурні споруди.

Як повідомив міський голова Одеси Геннадій Труханов, вибухова хвиля завдала значних пошкоджень історичним будівлям

Найбільше постраждав готель “Брістоль” — одна з найвиразніших архітектурних споруд центральної частини міста. Масштаб руйнувань ще не встановлено.

Внаслідок потужної вибухової хвилі постраждали довколишні історичні будівлі. Різного ступеня пошкоджень зазнали близько 15 пам’яток культурної спадщини.

Основні пошкодження — вибиті віконні шибки та зміщене столярне заповнення

Серед постраждалих об’єктів дві пам’ятки національного значення:

  • Філармонія (Нова Біржа)
  • Будинок Вучині (вул. Італійська, 19)

А також два музеї:

  • Музей західного та східного мистецтва
  • Філія Літературного музею (Будинок Сікара)

Суттєвих пошкоджень зазнали вітражі та автентичне столярне заповнення великих вікон із півциркульним завершенням у будівлях Союзу архітекторів України та Банку “Порто-Франко”.

Найціннішою з архітектурної та соціальної точки зору серед пошкоджених будівель є Філармонія (Нова Біржа)

Вибухова хвиля вибила автентичне столярне заповнення головного парадного входу, пошкодила вітражі та внутрішнє оздоблення приміщень. Вплив атаки на стан основних конструкцій оцінять фахівці після додаткового обстеження.

З 2023 року будівля Філармонії перебуває під посиленим захистом ЮНЕСКО відповідно до Другого протоколу 1999 року до Гаазької конвенції 1954 року “Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту”.

Окупанти завдали удару балістичними ракетами, попередньо “Іскандер”, внаслідок чого постраждали семеро людей

Прокуратура розпочала розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни.

Особливо резонансним є той факт, що під час атаки в готелі “Брістоль” перебували дипломатичні представники Норвегії, що може спричинити жорсткішу реакцію міжнародної спільноти

ЮНЕСКО та провідні світові організації неодноразово закликали до посилення захисту української культурної спадщини. Однак, як свідчать події в Одесі, ці заклики поки не стають на заваді атакам РФ.

Україна продовжує боротися за збереження своєї спадщини, а світова спільнота має посилити тиск на агресора, аби такі злочини не залишалися безкарними.

Джерело:Телеграм-канал мера Одеси Геннадія Труханова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *