фото: ТАТЬЯНА СТЕПАНОВА
Омбудсмен Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець закликав парламент підвищити відповідальність за продаж алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім
Він ініціював законодавчі зміни, які передбачають збільшення штрафів до 3000–15 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що еквівалентно сумам від 51 тисячі до 255 тисяч гривень.
За даними Національної поліції, з 1 січня по 30 жовтня 2024 року в Україні було складено 2 655 адміністративних протоколів за фактами продажу алкогольних напоїв і сигарет особам, які не досягли 18 років
Наразі за такі порушення передбачено штраф у розмірі від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить від 6 800 до 13 600 гривень. Лубінець наголошує, що ці штрафи є недостатніми та не пропорційними шкоді, яку продаж цих товарів може завдати здоров’ю дітей.
Омбудсмен підкреслив, що продаж алкоголю та сигарет дітям несе серйозну загрозу для їхнього фізичного та психічного здоров’я
На його думку, низькі розміри штрафів не стримують продавців від порушення закону, і це створює умови для подальшого зловживання.
Він наголосив, що будь-яке прагнення заробити на дітях і завдати шкоди їхньому здоров’ю потребує належної відповідальності.
Дмитро Лубінець пропонує внести зміни до чинного законодавства, підвищивши штрафи за продаж алкоголю та тютюнових виробів неповнолітнім до:
- 51 тисячі гривень за мінімальне порушення;
- 255 тисяч гривень за повторні або грубі порушення.
З ініціативою він звернувся до Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.
Омбудсмен акцентував, що розмір штрафів має стати стримуючим фактором для продавців
Він також підкреслив, що надмірна доступність таких товарів для дітей сприяє поширенню шкідливих звичок, які матимуть довгострокові наслідки для суспільства.
В Україні продаж алкогольних напоїв і сигарет дітям є адміністративним правопорушенням
Підвищення штрафів може стати одним із кроків для зменшення поширення цієї проблеми. Однак для ефективного впровадження таких заходів потрібен комплексний підхід, який включатиме посилення контролю та відповідальності не лише продавців, але й компаній, що займаються роздрібною торгівлею.
Джерело: РБК- Україна