У Харкові розгорається конфлікт між представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) та адвокатом, до якого було застосовано фізичну силу
Інцидент викликав широкий суспільний резонанс, а Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець засудив дії працівників ТЦК і вимагає притягнення винних до відповідальності.
9 грудня в Шевченківському районі Харкова адвокатка звернулася до поліції після конфлікту з представниками ТЦК
За її словами, вона прибула до приміщення військово-лікарської комісії (ВЛК) на зустріч із клієнтом, який проходив медичний огляд. Під час цього виникла конфліктна ситуація, у ході якої один із працівників ТЦК, одягнений у форму, застосував фізичну силу, намагаючись перешкодити її входу до будівлі.
Дмитро Лубінець у своїй заяві підкреслив, що порушення прав громадян під час мобілізаційних заходів є неприпустимими
Він назвав дії працівників ТЦК “ганебним вчинком” та закликав до юридичної оцінки їхніх дій.
Омбудсмен вжив наступних заходів:
- Доручив представниці в Харківській області Оксані Червяковій з’ясувати обставини інциденту;
- Направив офіційні звернення до Харківського обласного ТЦК і СП для отримання пояснень;
- Ініціював звернення до Державного бюро розслідувань (ДБР) з проханням відкрити кримінальне провадження за фактом конфлікту.
У Харківському ТЦК визнали факт конфлікту, зазначивши, що в ньому брали участь їхні співробітники
За офіційною заявою, причина конфлікту полягала в “поведінці громадянки”, яка спровокувала військовослужбовця. Командування засудило дії свого працівника, зазначивши, що той піддався провокації.
Омбудсмен наголосив, що випадки порушення прав людини під час мобілізаційних заходів стають дедалі частішими
Це викликає необхідність посилення контролю за дотриманням законодавства та стандартів прав людини у сфері діяльності ТЦК і СП.
Дмитро Лубінець закликав до всебічного та прозорого розслідування ситуації
Якщо дії працівників ТЦК будуть визнані неправомірними, це може стати прецедентом для посилення відповідальності військових структур за порушення прав громадян.
Інцидент у Харкові став черговим сигналом про необхідність реформування роботи ТЦК і СП, зокрема у контексті дотримання прав людини
Водночас цей випадок підкреслює важливість чітких процедур і професійної поведінки працівників у складних ситуаціях, особливо під час мобілізації.
Джерело: Об’єктив