Між Україною та Росією завершилися безрезультатно переговори щодо продовження транзиту російського газу до Європи через територію України, які відбувалися за посередництва Азербайджану. Про це повідомило джерело в азербайджанській енергетичній компанії SOCAR.
Переговори відбулися на прохання Європейського Союзу та України, які звернулися до Азербайджану з проханням стати посередником у діалозі з Росією
Нинішня угода, що передбачає транзит російського газу через українську територію до Європи, завершується 31 грудня 2024 року.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що нова угода з Києвом є малоймовірною. Зі свого боку, президент України Володимир Зеленський зазначив, що Україна могла б розглянути можливість продовження транзиту лише за умови, що Росія не отримуватиме за це оплату до закінчення війни. Ця умова була названа неприйнятною для Москви.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підтвердив, що угода закінчиться 1 січня 2025 року
Він додав, що транзит може продовжитися лише для неросійського газу, якщо цього вимагатиме Європейська комісія.
SOCAR, азербайджанська державна енергетична компанія, протягом року виступала посередником у переговорах між Україною та Росією
За словами джерела в компанії, ключові зустрічі сторін відбулися у Стамбулі (2 травня) та у Відні (29 серпня). Проте, попри тривалі переговори, домовленості так і не було досягнуто.
Відмова від продовження транзиту російського газу через Україну є значним кроком у зміні енергетичної географії Європи
До початку повномасштабної війни у 2022 році через Україну до ЄС транспортувалося близько 150 мільярдів кубометрів газу щорічно. У 2024 році цей обсяг скоротився майже вдесятеро.
Ця ситуація створює додаткові виклики для Європи, яка шукає шляхи зменшення залежності від російського газу. Для України ж це важливий крок у відстоюванні національних інтересів у контексті триваючої агресії з боку Росії.
Переговори між Україною та Росією, попри міжнародне посередництво, завершилися безрезультатно
Це свідчить про зростання напруженості між країнами та ускладнює енергетичну ситуацію в Європі.
Джерело: Reuters